Interviu Arcana Femina

Trečiadienis, 2014 m. birželio 18 d.
Dvi jaunos merginos 16 val. susitinka jaukioje ir ramioje ŠMC (Šiuolaikinio meno centro) kavinėje Vilniuje. Viena jų iš Italijos, o kita gyvena Lietuvos sostinėje.
Jos atsisėda terasoje, užsisako kavos, kapučino ir, rūkydamos vieną cigaretę po kitos, ima kalbėtis.
Iš pradžių jos kiek varžosi, nes iki šiol niekada nebuvo susitikusios, tačiau netrukus pralaužia ledus ir užmezga glaudų ryšį, praplepėdamos ištisas dvi valandas.
Jei kas iš aplinkinių būtų mėginę nugirsti pokalbį, jų ausis būtų pasiekę tokie žodžiai kaip“LGBT, transseksualumas, žmogaus teisės, baimės, viltis, stiprybė, gyvenimo istorijos”. Galima tik nuspėti, ką jie būtų pagalvoję!
Ar kas nors čia kalba apie transseksualius žmones?
Žinoma, kalba!

Yra daugybė žmonių, kalbančių apie transseksualumą, dar daugiau – yra tokių žmonių kaip Arcana Femina, jauna 22 metų amžiaus menininkė, kuri pasirinko transseksualumą savo fotografijos parodos “By The Way“ (“Beje”) birželio mėnesį eksponuotos Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4), pagrindine tema (žr. http://www.arcanafemina.com).
Nemėginsiu aprašyti nuostabių ir užburiančių paveikslų, kuriuos išvydau, nes jie nusipelno būti pamatyti tiesiogiai.
Nemėginsiu atpasakoti juose vaizduojamų siužetų ir kvapą gniaužiančių gyvenimiškų istorijų apie pakilimus ir nuopolius.
Neketinu ir atkartoti, ką Arcana Femina papasakojo man apie kasdienes nepakantumo transseksualių žmonių atžvilgiu apraiškas, kurias demonstruoja tiek daugybė eilinių piliečių, tiek vieši asmenys.
Užuot tai dariusi, ketinu susitelkti ties neįtikėtina ir drąsia menininke, siekiančia parodyti natūralų grožį žmonių, kuriuos visuomenė paprastai ignoruoja.
Ji leidžia pažvelgti kiekvienam tiesiai į akis (kiekvieno asmens, vaizduojamo jos projekte, pristatymas pradedamas nuo portreto iš priekio) ir užmegzti pažintį su tuo asmeniu.
Tik tada, kai žvelgiate į transseksualius asmenis be išankstinių stereotipų ar nesąmoningų baimių, nesunkiai suprantate, kad prieš jus – tiesiog asmenybė, individas.
“Pastebėjau, kad transseksualių asmenų įvaizdžiai, formuojami mūsų visuomenėje, dažniausiai atspindi stereotipus ir gajas baimes, kadangi žmonės negauna pakankamai objektyvios informacijos apie LGBT asmenis iš žiniasklaidos, ar juo labiau mokyklose nuo mažų dienų. Kad žmonės greičiausiai niekada neturėjo progos susidurti su šia bendruomene ar ją pažinti, ar net pabendrauti su kokiu nors asmeniu, priklausančiu šiai bendruomenei. Kuriami transseksualių asmenų portretai yra iškraipyti ir klaidinantys, nukreipiantys visuomenės dėmesį visai ne į tuos dalykus – tik į kūniškus požymius, apibūdinančius lytiškumą. Šiuo projektu pamėginau sukurti kitokį transseksualių žmonių portretą, palikdama visus lytiškumo aspektus fone, susitelkdama ties tuo, kas svarbiausia – žmogaus esybe, asmenybe!”
Kalbėdami apie transseksualumą pirmiausia turime suprasti, kad kalbame ne apie seksualinę orientaciją. Neteisinga kalbėti tik apie seksualines ar lytiškumo kategorijas, paliekant nuošaly žmones, išgyvenančius gilias ir intymias patirtis socialinėje aplinkoje, kurioje išskirtinės tapatybės mėgina įsiterpti tarp tradiciškai įsitvirtinusių ir visuomenės primestų „vyro“ ir „moters“ kategorijų, prie kurių esame taip įpratę.
„Niekas neišlieka amžinai“, – sako Arcana Femina, turėdama omenyje, kad viskas nuolat kinta ir skiriasi priklausomai nuo požiūrio taško. Gyvenimas gali nušvisti visiškai naujai, pažvelgus į jį iš kitokios perspektyvos.
Meno projektas „By the way“ („Beje“) buvo sumanytas kaip priemonė pažvelgti į transseksualius asmenis iš kitokio taško, nauju žvilgsniu, ieškant panašumų tarp įvairių žmonių, užuot susitelkus vien į skirtumus.
Menas turėtų tapti priemone naujoms kartoms pažvelgti į realybę iš kitokios perspektyvos ir įveikti senoviškus prietarus bei nepagrįstas baimes žmonių, kuriuos tik nedaugelis išdrįsta pažinti, atžvilgiu.
Pasak menininkės, mūsų visuomenėje per žiniasklaidą ir viešą diskursą sklinda per daug negatyvios ir, deja, neteisingos informacijos. „Šiuo projektu pamėginau suteikti galimybę eiliniams žmonėms užmiršti neigiamus dalykus ir stereotipus, kurie mus supriešina, bei leisti pažinti kitus asmenis kaip sau lygius, pajusti artumą su jais ir atrasti panašumų.“
Arcana Femina yra įsitikinusi, kad labai svarbu dar nuo mokyklos suolo suteikti teisingą ir išsamią informaciją apie lytinę tapatybę. Būtina šviesti vaikus apie žmonių įvairovę, ir, svarbiausia, puoselėti pagarbą ir pakantumą kitų atžvilgiu. Kiekvienas turi teisę gauti teisingą informaciją ir turėti galimybę susidaryti savo asmeninę nuomonę, kuri nebūtų primesta kitų.
Menas yra viena iš galingiausių priemonių kuriant artumą tarp žmonių. Mes visi esame tokie pat! Tad kodėl negalime turėti vienodų teisių? Niekada nepamirškime, kad žmogus yra svarbiau už visa kita.
„Projektas „By the way“ yra tarsi priminimas mums visiems: niekada nepamirškime įžvelgti gražią žmogišką esybę, išskirtinę asmenybę, kuri slepiasi po regimuoju kūnu. Kad mes labiau panašūs nei skirtingi, kad visi esame žmonės, ir visi esame lygūs. Projektu siekiama priminti, kaip svarbu gerbti vieniems kitus ir mylėti kitus žmones tokius, kokie jie yra.
„Labas! Aš žmogus… ir, beje, transseksualus.“
IslBG

SM_ (36)

SM_ (33)

IslBG

IslBG

IslBG

05

01
06

IslBG

Advertisements

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s